Friday, August 15, 2014

Using Jello to make Play Dough at home....for about 1/3rd the cost of the Brand name!

No, that is not the "Great Brain"'s Play Dough that my little Grandson is playing with.  He is busy making monsters, cutting sea horses, and trying to keep his dog away because she likes to eat it!

Why did I make this Play Dough?  Because, a lesson that I taught to the 7-year-olds last Sunday called for some.  Soooo, I thought I would again use my Food Storage Staples and voila!  It turned out really great!

Start with 1 Cup of flour.

Add 1/2 Cup of Salt.

Add 2 Tablespoons of Oil and Cream of Tarter. Then add 1 Cup of Water.

Add a 3 ounce package of Jello. I decided to try Watermelon smelled so good!

Heat over Medium Heat.

Until it begins to come together and pull away from the sides of the pan.

The instructions recommend you kneed the dough.  I decided to put it into a bag and kneed it in this way. I didn't want a 'mess' on my counter.

Let it cool...then make fun things!

Jello Play Dough comes from this recipe. 

What is the Take Home Message?

  • Flour:  $.72
  • Salt:  $.84
  • Cream of Tarter: $1.44
  • Vegetable Oil: $0.7
  • Water:  Free!
  • Jello:  $1.45
Total cost is  $4.52 for  one pound of Play Dough!  On, it traditionally retails for $10.00 to $16.00 for one pound of Play Doh.  This home made version costs just under 30% of the national brand. It took minutes to make and uses staples from your Food Storage.

Try It!

No comments:

01 09 10